neděle 16.června 17,00 – mistrovské utkání muži

góly: 12. Stojaspal – 73. Mikulec, 80. Hibler

Nivnice: R.Kolaja – Michalec (84. Šlapal), Stojaspal, Cvacho, Soukeník – Maleňák, Bumbalík, Straňák, Obdržálek – O.Kolaja ((84. O.Dubský) – Velecký

Dolní Němčí: Kvasnička – Mikulec (88. Šnajdar), P.Bobčík, Kadlček, L.Bobčík (46. Kroča) – P.Krchňáček, Palík, M.Krchňáček (87. Vlk), Růžička – Hibler (84. Kratochvíl), R.Bobčík

rozhodčí: Filgas – Filák, Kovářčík   delegát:  Daněk

žk: Obdržálek, Soukeník – Kadlček, Kroča

diváci: 450

střely na branku: 3:6

rohy: 4:6

další utkání: Šumice – Koryčany 3:0, Nedachlebice – Újezdec 1:0, Kunovice – Bojkovice 3:1, Kroměříž B – Zborovice 3:4, Nedaěov – Staré Město 1:3, Těšnovice – Mladcová 3:3

Dnes se v Nivnici hrálo poslední 182. utkání tohoto ročníku 1.A třídy a asi nebylo nikoho, kdo by litoval. Naše nepovedené jaro s prozatimní bilanci 4 – 3 – 5  při skóre 34:22 hned po utkání hodíme do harampádí a začneme hledět k příští sezóně. Ta právě skončená, jak už jste pochopili, našim příznivcům v jarní části přinesla utrpení a ze souboje o první příčku se dnes dokonce vyklubalo utkání o flek třetí, který bysme uhájili v případě neprohry. Jisté je, že nám v zimě nevyšlo posílení dle představ a to z mnoha důvodů. Jedním bylo i to, že oslovení hráči měli již počet přestupů naplněný a právě s těmi momentálně jednáme o příchodech. S některými dokonce úspěšně. U nás po jednom už avízovaném odchodu končí i brankář J.Junaštík, jenž ve volném okně odklusal do Ořechova. Kuriózní je, že tento hráč u nás pouze hostoval  z Vlčnova a právě tam asi žasnou, co to odborníci v Ořechově vyvedli, když si ani tuto základní věc nepohlídali. Ale to už není náš problém, neb jeden „cizí“ golman s nivnickými fotbalisty už nějaký ten trénink podstoupil. Vrátíme-li se k příčinám jarních nezdarů tak ruku v ruce s prvním důvodem jde i ten druhý a tím je neuvěřitelný počet absencí, převážně zdravotního charakteru. Ostatně těch jsme se nezbavili ani dnes, kdy nám šest hráčů chybělo (J.Vítek, S.Josefík, J.Hulín, K.Dubský, L.Franc, J.Karlík). Není tedy divu, že jsme poslední zvonění vítali s jásotem. Zmíníme, že v naší soutěži přicházíme o všechny čtyři „kroměřížské“ celky a to Kroměříž B, Zborovice, Koryčany a údajně velmi překvapivě i Těšnovice, hlásící se do B třídy. Jestli bude odejivších celků více (třeba postup Kunovic z druhé příčky) teprve uvidíme. Stejně jako to, kdo je nahradí (Tečovice, Uherský Ostroh,  či možná i někdo ze skupiny A – Horní Lideč nebo Holešov B z druhé příčky ?). Poslední věty úvodníku věnujeme naší legendě. Vlastimil Velecký dnešním startem vyrovnal v počtu odehraných mistrovských utkání za Nivnici na druhé příčce Petra Konráda, když oba náš dres oblékli 389x! Na dosud vedoucího brankáře Františka Tomance mu schází 24 utkání…

První deset minut si mohla početná návštěva trošku zdřímnout, protože obě jedenáctky upřesnostnily opatrnost a nám nezbývalo, než za tímto časovým úsekem nechat nepopsaný list. Sotva jsme toto sesmolili tak padl první a náš také poslední gól utkání. Viděli ho ovšem jenom ti, co sledovali derby zpoza branky hostí či bezprostředně u ní. Prudký centrovaný balon R.Straňáka do vápna nenašel ve 12.minutě hledaného V.Veleckého, což nám ale nevadilo, protože se k míči prodral P.Stojaspal a hlavou ho dopravil do branky (záměrně nepíšeme do sítě, protože té se ani nedotkl). V ní ho viděli rozhodčí a také pár blízko se nacházejících fotbalistů bez rozdílu barvy dresů – 1:0. V 16.minutě mohl ještě doznívající euforii rozdmýchat R.Straňák, ale Kadlček na něj v posledním okamžiku míč nepustil a ze sóla zbyly trosky. Ve 23.minutě si tentýž hráč navedl dlouhou přihrávku P.Stojaspala na velké vápno, ale technický pokus obletěl golmana i branku Kvasničky. Písek přesýpacích hodin už začal plnit nádobu určenou druhé polovině první půle a v této době se začali budit i hosté. Ve 25.minutě, po jedné z mnoha standardek, odvracel v našem vápně centr Palíka hlavou pohotově L.Cvacho. Za dvě minuty už se opět vedly lité boje u vápna hostí, ale po nahrávce D.Bumbalka můžeme říct o stříleném centru O.Kolaji, že ke dvěma nabíhajícím výtečníkům neprošel. Ve 31.minutě si zasóloval až z vlastní poloviny R.Straňák, ale kdyby měl golman Kvasnička na hrudi vajíčka tak se nerozmáčklo ani jedno. Ve 36.minutě to dopadlo nemlich stejně. T.Maleňák nabídl kopačák D.Bumbalíkovi, ale ten maje levou nožku slabší, houští z Dolněmčí neprostřelil. Ve 37.minutě zahrávali hosté po faulu na Hiblera přímák z dobré parkety, ale mladý R.Kolaja s Palikovým počinem příliš starostí neměl. Ve 43.minutě nás pod tribunou postrašili hosté znovu, ale po přihrávce Růžičky na Hiblerův centr R.Bobčík nedosáhl. V poslední minutě už hosté na centr dosáhli, ale zvednutý praporek asistenta sudího jejich radost utnul už v zárodku a mohlo se do kabin. Hodnocení? V první půli začali naši o cosi aktivněni, ale s přibývajícím časem hosté hru vyrovnali a především ze standardek naší obraně zatápěli. Zatím ale nehořelo.

Druhá půle? Tady je. Zajímavé okamžiky na sebe na rozdíl od první pětačtyřicetiminutovky dlouho čekat nenechaly. Už ve 47.minutě jsme možná viděli ty rozhodující. Po dlouhém autu Kadlčka zachraňoval balon před Hiblerem R.Obdržálek, aby se ze stejné akce dostal do sólového úniku R.Straňák. Kličku doprava mu ale Kvasnička vystihl a střely do prázdné branky jsme se, natož druhého gólu, nedočkali. V té chvíli nám to jako tragédie nepřišlo, ale že se jednalo o důležitý okamžik si jistě mnozí pomysleli. V 52.minutě protekl mezi obránci soupeře T.Maleňák, ale ze zpětné přihrávky a střely D.Bumbalíka profitoval Kvasnička a to také proto, že balon letěl po zemi a přímo na něj. V 59.minutě si kousek z krajíce utkání ukrojil všudybyl R.Obdržálek, když po závaru v našem vápně vykopával koženou kouli z naší brankové čáry, ale to už i nám bylo jasné, že takto to dál nepůjde. 62.minuta to jenom potvrdila, ikdyž tu jsme ještě přežili. V ní po nahrávce Růžičky střílel Palík z dvaceti metrů, ale R.Kolaja byl u tyče zavčasu. V 71.minutě  hosté naši unavenou či unavenější sestavu obalamutili znovu, ale P.Krchňáček zavrtěl balonem více než chtěl a ten naši vzdálenější tyčku minul ze správné strany. V 73.minutě už nám nepomohl ani celý orloj. Na dlouhý aut se nejdříve otálející Kadlček přece jenom vydal a to neměl dělat (samo, že z našeho pohledu). První balon jsme sice A.Michalcem odvrátili, ale i ten druhý se vydal do našeho vápna a ač ho R.Kolaja vyrazil tak na ten třetí už nedosáhl ani on ani obránci a z úhlu ho dotlačil do sítě Mikulec – 1:1. Zaslouženě. V 75.minutě kopal z dálky standardku R.Straňák, ale spojnici tyče a břevna můžeme nazvat labutí písní. V 76.minutě kopali hosté desátý přímák, ale Růžička zatočil balon do boční sítě. Převaha hostí už nabírala na síle, a jelikož naši toho na lavičce mnoho neměli, došlo alespoň ke změnám v rozestavení. Na stopera se z hrotu vypravil V.Velecký, ale ani to na hosty nestačilo, protože ti chtěli na hřišti nechat i kopačky a vyhrát. A v 80.minutě k tomu podnikly rozhodující kroky. Rychlé přenesení hry hostí přes Kroču a Růžičku skončilo přesným centrem na hlavu Hiblera a ten do protipohybu brankáře R.Kolaji rozradostnil hosty -1:2. Závěr? Jako obvykle. Hosté se spokojili s prostým pobytem na naší polovině. To našim nestačilo, a protože dopachtit balon do soupeřovy branky je daleko složitější jak jej prostě jenom držet v dostatečné vzdálenosti bylo jasné, že jsou pány situace. Jisté nebezpečí vzniklo jenom v samém závěru po našem rohu. Dvakrát tečovaný balon v soupeřově vápně nabral směr branka, ale ve finále ji minul a to už nám utkání ukradl čas. O půl gólu byli hosté v součtu asi lepší a jisté je, že body jedou k nim. Neznalý poměrů by po utkání myslel, že hosté  vyhráli soutěž. Takovou měli radost. U nás platí to, co jsme napsali v úvodu. Chvála bohu, že je konec, protože každý týden nám někdo přibyl na marodku a už by ani nebylo kde brát.

2:0

góly: 2.Vít Dolina, 44. Vojtěch Dolina, 85.
Gorč
ík – 75. Velecký, 83. Maleňák

sestavy:

Bojkovice:
Urbánek – Kalina  (46.
Chovanec), F.Kal
ík, Jančařík, Křížka (80. Toman) – Vít Dolona, J. Gago (70. A.Kalík), Gočík, Vo.Dolina – Andrlík – Martinec (46. P.Gago)

Nivnice:
R.Kolaja
– Michalec, Cvacho, Hul
ín (6. O.Dubský, 57. O.Kolaja), Vítek – Karlík (69. J.Šlapal), Obdržálek, Stojaspal, Maleňák, Soukeník – Velecký

nedozvěděli. Tak asi za prv
é se ptáte proč jsme hráli v pátek, když nám šest hráčů scházelo. Kteří? J.Junaštík, L.Franc, S.Josefík, S.Josefík, D.Bumbalík a R. Straňák. Na absenci toho
posledn
ího už si budeme muset zvykat, protože
už i ti pověstn
í vrabci si cvrlikají o jeho odchodu do Hluku a něco pravdy mají. Odpověď jsme ale zamluvili takže jsme hráli v pátek, protože v sobotu by absencí bylo ještě více. Pokračovat
budeme t
ím, že se nám do sestavy vrátili dva kousky a to L.Cvacho a J.Hulín, který po hříchu vydržel pět minut… Jelikož jsme nakousli jeden odchod tak se právem ptáte, jestli se něco peče i v naší troubě. A odpověď je ta, že ano, ale kromě toho, že se
jedn
á o fotbalisty z vyšší soutěže, neprozradíme nic víc. Postřehy o domácích? Nesbírali jsme je. Snad jenom ten, že dvě
tak jsme zaslechli, že v př
íští sezóně chtějí hrát o postup. Nenecháme je v tom samotné.

Na náš první kopanec jsme v polátané sestavě ani dlouho nečekali, pročež
se ud
ál už na startu druhé minuty. A.Michalec sice soupeře u rohového praporku o míč obral, ale jenom proto, aby ho
odkopl asi metr od sebe a to př
ímo k nohám Vo.Doliny, který bez otálení přetáhl centr na zadní tyč na svého mladšího bratra Víta, který měl dost času k nechytatelné hlavičce – 1:0. Další ranou do našeho zátylku bylo nucené střídání J.Hulína, čímž se strhla první lavina přeskupení v našich řadách. Na další už reagovat nebudeme, ale pár jich ještě v
průběhu nastalo. Ček
ání na to, co nás potká do třetice bylo naštěstí liché. Ve 14.minutě poslal načasovanou a pohlednou přihrávku V.Soukeník domácímu Martincovi, jenž se s přesnou
dom
ácích. Ten roh T.Maleňáka byl přetažený a L.Cvacho s ním ani přes svou výšku dobře naložit nemohl. V 19.minutě vyvezl balon domácí J.Gago jehož J.Vítkem tečovanou střelu šikovně vyrazil R.Kolaja. Ve
25.minutě jsme se poprv
é vztekali a to právem. Po dlouhém pasu
P.Stojaspala se na v
ýzvědy k domácí svatyni rozběhl J.Karlík, po jehož kličce Křížkovi už měl cestu do domácího vápna docela pustou, ale po zákroku zmíněného obránce si musel ustlat a ze samostatného úniku nic nezbylo. Právem jsme čekali červenou kartu, ale kdeže…, žlutá. Ve 27.minutě pozadu nezůstal ani první asistent, který jako jediný viděl ofsajd V.Veleckého, jenž měl také namířeno k sólovém úprku. Nevěřili ani domácí na tribuně. Ve 35.minutě střílel z dálky (mluvit můžeme o dobrých třiceti metrech) T.Maleňák, přestože se na pravém křídle cítil J.Karlík jako sirotek. Ve 37.minutě hasil v našem vápně šanci domácích vyběhnutím R.Kolaja, aby po něm dílo dokončil J.Vítek, vykopnuvší střelu Andrlíka z brankové čáry. Ve 42.minutě nám opět zvedl mandle hlavní rozhodčí, když (ne)viděl oplácení domácího Vo.Doliny, který před naší lavičkou srazil k zemi J.Vítka. Vše se obešlo bez odpískaného faulu, natož karty… Ironií osudu se tentýž hráč ocitl v poslední minutě mezi našimi stopery a z deseti metrů poslal balon podél brankáře podruhé – 2:0. Potom už byl chvála bohu odpískán poločas, v nemž byli domácí fotbalovější a naši hráli ustrašeně.

Druhá půle se zpočátku odvíjela bez nějakých zásadních událostí. Do světa vytroubíme dvě ztráty míčů A.Michalce, které jsme sice s obtížemi, ale přece jenom, vyřešili. Mezi
nemil
é procesy ještě zařadíme individuální akci domácího Víta Doliny, ale balon nabral jiný směr než bylo zamýšleno. Tím jsme tak nějak uzavřeli prvních deset minut druhé půlky, do které se vtěstnala i tradiční žlutá karta pro R.Obdržálka. Ať ale nezapomeneme, tak zavčasu zmíníme, že naši zvýšili aktivitu a na obrázku hry to bylo pozorovatelné. Třeba v
63.minutě utekl po kř
ídle J.Karlík, ale jeho přihrávku na vápno poslal P.Stojaspal vedle Urbánkovy branky. V
tomto mezidob
í, kdy se chvíli nic nedělo zmíníme to, že jsme pár utkání po sobě chválili rozhodčí a to bez rozdílu jak naše klání končila. Zmíníme například ta v Těšnovicích, Kunovicích, Mladcové či mnohé domácí utkání, kdy vesměs mladí sudí předváděli výborné výkony. Bohužel dnešní utkání mezi tento výčet zařadit nemůžeme a to ještě nevíme, co nás v závěru čeká. Posuneme se ale do 70.minuty, kdy
odkulhal z placu J.Karl
ík a to už se zdála naše situace doslova žalostná. Nebyla. Po jeho střídání se na levém křídle rozběhl k první větší sólové akci O.Kolaja a po jeho centru domácí skosili před vápnem P.Stojaspala, z čehož se rekrutoval prvníímák z dobré pozice. Na starost si ho vzal sám P.Stojaspal a domácího Urbánka pěkně protáhl, aby ten míč vytěsnil alespoň na roh. V 75.minutě už jsme se dočkali. Vše podstatné začalo přesným výhozem R.Kolaji na T.Maleňáka od jehož kopaček letěl balon na levéídlo k O.Kolajovi, jehož centr
zužitkoval hlavou V.Veleck
ý (jeho 149 gól za Nivnici) – 2:1. Naši logicky ožili a v 83.minutě už po sobě skákali, když jsme dokonce vyrovnali. Tentokrát dostal na pravéídlo balon od P.Stojaspala V.Velecký, kterému střelecký pokus vyrazil Urbánek jenom na hlavu dobíhajícícho T.Maleňáka a ten neměl s trefením opuštěné branky větší potíž – 2:2. Naše nadšení nás opustilo po pár minutách a bylo to opět k zlosti. Vícenež metrový ofsajd puštěný opět asistentem číslo jedna (který je z Kunovic s nimiž hrajeme o druhé místo !) využili domácí k vítězné brance, kterou dával do prázdné branky Gorčík – 3:2. Domácím už pro jistotu nebyly mávány žádné ofsajdy, jelikož se nám tím všemi názvy oslovovaný sudí mstil a po jednom mnoho nechybělo a inkasovali jsme počtvrté. Včíl byl ale u balonu dříve náš brankář R.Kolaja. Tomu ještě pomohlo v nastavení po úniku Chovance a pumelici P.Gaga
břevno a mohli jsme naštvan
í domů. Za druhý poločas si naše zbídačená sestava zaslouží poplácat po zádech. Škoda, že nebyla oceněna alespoň bodem. Zasloužila by si ho.